طراحی لوگو

 

“لوگو بی‌شک مهمترین المان در هویت بصری یک برند است”

اما اجازه دهید ابتدا درباره هویت بصری کمی باهم صحبت کنیم ، اگر قرار باشد در یک جمله هویت بصری را توضیح دهم باید بگویم هرچیزی که ازیک برند مشخص مشاهده می‌کنید هویت بصری آن برند را تشکیل می‌دهد که می‌تواند:”رنگ، طرح،المان،لوگو،آیکون و..” باشد.

 حالا میتوانیم به جواب این سوال بپردازیم که چرا لوگو مهمترین المان این مجموعه بصری بزرگ است؟ دو نکته مهم اینجا هائز اهمیت است نکته اول اینکه لوگو پرتکرارترین المان در هویت بصری برند است که سایر المانها با توجه به آن ساخته می‌شود نکته دیگر اینکه لوگو باید در یک قاب کوچک مفهوم و رسالت برند را به مخاطب القا کند که مسئولیت آن‌را بیشتر می‌کند.

به جرات می‌توانم بگویم طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین، تخصصی‌ترین و دشوار ترین شاخه های گرافیک دیزاین است. برای این ادعا سند محکمی هم میتوانم ارائه کنم، شما کدام شاخه گرافیکی را میشناسید که طول عمر اثر بیشتر از طول عمر انسان باشد؟ کدام عنصر گرافیکی باید در ۳ثانیه توجه مخاطب را جلب کند و در ذهن او ماندگار شود؟ یا اینکه کدام عنصر است که باید در یک نگاه و چند ثانیه مفهوم کلی یک برند اعم از:”حوزه کاری، هدف،و..” را به مخاطب القا کند.

در صورتی که لوگو وظیفه و رسالت خود را به خوبی انجام دهد زمان و انرژی صرف شده برای تبلیغات برند نیز بهینه سازی شده و لوگو مجموعه بار تبلیغاتی آن‌را به دوش می‌کشد.

برای طراحی یک لوگو مراحل زیادی از جمله ایده‌پردازی و اتاق فکر‌های مشترک با کارفرما انجام می‌شود که در آن‌ها پس از بررسی و تجزیه تحلیل های تخصصی به ایده مناسب برای لوگو برند مدنظر می‌رسیم. در این میان هم ایده‌ها چندین بار تغییر پیدا کرده و اصلاح می‌شوند و باید از نظر بازاریابی تخصصی دیزاین و خود کارفرما تاییدیه لازم را داشته باشد.
متاسفانه در ایران بدلیل اهمیت ندادن سفارش دهندگان به طراحی لوگو و فعالیت افراد غیرمتخصص و ناآگاه در این حوزه و یا تعرفه بالای طراحی لوگو برای عموم جامعه شاهد وجود لوگوهای غیراصولی و نامناسب برای برندهای مختلف هستیم و یا در بهترین حالت از لوگوهای معروف کپی برداری می‌شود. هرچند کارفرماهای حرفه‌ای و متخصص با پیدا کردن افراد حرفه‌ای و تامین هزینه طراحی لوگو اصولی بهترین سرمایه گذاری را برای آینده برندشان خواهند داشت.

نکته‌ای که اشاره به آن ضروری است مساله تغییر لوگو است ، افراد بسیاری در ابتدای شروع فعالیت خود معمولا از لوگوهای ارزان استفاده میکنند به این امید که بعد از به درامد رسیدن کسب و کارشان لوگو را به لوگو اصولی اصلاح کنند و به ضرری که با تغییر لوگو متوجه برندشان میشود و هزینه هایی که برای جبران آن باید متحمل شوند توجهی نمیکنند.

نمونه کار طراحی لوگو:

برای سفارش طراحی لوگو فرم زیر را پر کنید، تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
برای ارتباط مستقیم می توانید از صفحه ی تماس با ما دیدن کنید.